Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Vil ha flere lærere i skolen

Jens Stoltenberg

Vil ha flere lærere i skolen

- Vi trenger flere og bedre lærere. Kommunene vil få mer penger til skole, fra høsten blir det 1000 nye studieplasser på lærerutdanningen og ny rektorutdanning kommer i gang, sa statsminister Jens Stoltenberg i sin tale til AUFs sommerleir på Utøya.

Statsminister Jens Stoltenberg valgte å bruke mye tid på å snakke om skole i sin tale på Utøya i dag. Han varslet økt satsing på skolen framover, blant annet tiltak for å øke antallet lærere.

- Foreldre skal være trygge på at ungene deres blir sett på skolen. At de får utfordring og oppfølging tilpasset den enkelte. Det krever gode lærere og nok lærere. I denne regjeringsperioden har det blitt 4000 flere lærere. Vi trenger fortsatt flere lærere. Nå vil vi jobbe sammen med foreldre, lærere, organisasjoner og forskere for å se hvordan vi kan øke antallet lærere, sa Stoltenberg.

– Fra høsten av er det 1000 nye studieplasser på lærerstudiet, i tillegg er vi nå i gang med å sørge for en ny lærerutdanning, rektorutdanning og et varig system for etter-og videreutdanning for lærere, sa statsministeren.

Statsminister Jens Stoltenberg var opptatt av viktigheten av å satse på fellesskolen, og trakk fram styrket kommuneøkonomi, flere skoletimer, forsterket opplæring i lesing og regning de første skoleårene, styrking av lærerutdanningen og gratis skolebøker til elever i videregående skole som eksempler på regjeringens innsats.

- Vi må ha en sterk og god fellesskole som gir alle barn muligheter. Jeg frykter en utvikling der vi får flere kommersielle privatskoler og økt press om høy foreldebetaling. Det vil gi en to-delt skole, en for de med god økonomi og en for resten. Da får vi nye klasseskiller og et to-delt Norge. Det taper alle på, sa Stoltenberg.

Publisert 11.07.2009