I valgets første tv-duell mellom Jens Stoltenberg og Siv Jensen kommer Frps selvmotsigende skattepolitikk til overflaten. For kort tid siden stod Siv Jensens avgiftspolitiske talsmann Gjermund Hagesæter frem og lovet 50 milliarder i skattelette. Selv nekter Jensen å konkretisere partiets skattekutt ovenfor velgerne.
I statsbudsjettet for 2009 foreslo Frp å kutte 29 milliarder kroner i skatter og avgifter. Dette tilsvarer om lag hele opptrappingen til kommunene som har ansvar for eldreomsorg og skole i den siste stortingsperioden.
- Siv Jensen og Frp lover stadig nye titalls milliarder i skattekutt. Vi vet at skattekutt betyr velferdskutt, derfor må Siv Jensen nå avklare hvor store skattekutt Frp skal gi i neste stortingsperiode.
For Arbeiderpartiet er det mye viktigere å sørge for en trygg eldreomsorg og en god skole enn skattekutt til dem som har mest.
- Vi står fortsatt for det Stoltenberg sa i 2005; at vi ikke vil gi skattelette før det skinner av eldreomsorgen. Hvis Jensen og Frp også vil sette de eldre først, bør de legge vekk sine usosiale skattekutt, sier Giske.