Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Til kamp mot underyting

zero

Til kamp mot underyting

- Å ha forventninger til elever i den norske skole, og regler for hva som skjer om du ikke møter opp eller ikke gjør det du skal, er å vise respekt, sier Marianne Aasen, leder for Stortingets utdanningskomité.

Mandag var fire av Arbeiderpartiets politikere på Sørumsand videregående skole i Akershus, en skole som har tatt tak i frafallsproblematikken. Se bilder fra besøket.

Med fokus på blant annet rask oppfølging av elevene, økt involvering av foreldrene og alternative opplæringsarenaer har de redusert frafallet med 60 prosent. I tillegg har karakterutviklingen vært positiv, det er færre som stryker nå enn tidligere.

- Frafall er et internasjonalt problem, men vi valgte å ta tak i det ved at elevene skulle føle stolthet ved å gå på denne skolen. Vi har blant annet fire elevsamtaler i året, og ser at elevene trives med en tettere oppfølging, sier Kjell Hermann, rektor ved Sørumsand videregående skole.

At lærerne stiller høye krav til seg selv og elevene, har ført til svært gode resultater for Akershus-skolen med rundt 520 elever.

- Det har til tider vært slik at det har blitt akseptert å ha lave forventninger til hverandre. Slik vil vi ikke ha det norsk skole, sier Marianne Aasen.

Aasen er opptatt av det må stilles krav, og at det har konsekvenser hvis de ikke blir oppfylt. Hun mener besøket på Sørumsand er nok et bevis på at lavere frafall og mindre stryk kan spores tilbake til høye forventninger til elevene.

- Kampen mot frafall handler ikke først og fremst om penger og budsjettposter, men om hva som daglig skjer i den norske skole, understreker hun.

Stortinget skal diskutere flere problemstillinger knytta til utdanning i Norge. Nå vil Arbeiderpartiet ha dine innspill! Vi håper du vil være med å gjøre utdannings-Norge bedre, besøk vår Utdanningsportal på Mitt Arbeiderparti.

Publisert 26.01.2010