I Drammens Tidende forleden var det følgende overskrift: "Stoltenberg redder SFO i Svelvik". I artikkelen kunne man lese at Arbeiderpartiet på Stortinget redder Høyre-ordfører Knut Erik Lippert fra å måtte stenge SFO og selge barnehagene. For Svelvik kommune betydde budsjettforliket nærmere 2,3 millioner kroner. Høyre ordføreren sier fornøyd til Drammens Tidende at politikerne i Svelvik hadde håpet det ville komme mer penger, men at dette var mer enn forventet.
Det er vel unødvendig å si at dette var gledelig lesning. Det er ingen tvil om at budsjettforliket betyr mye for mange.
Jeg er svært glad for at vi har klart å skaffe 2,2 milliarder kroner mer til satsing på skole og eldreomsorg gjennom budsjettforliket med regjeringspartiene. Vi får inn mange signaler om tyder på at dere også er godt fornøyd med resultatet. Det er gledelig. Men det er viktig å påpeke at Arbeiderpartiet fremmer forslag om et alternativt budsjett med en helt annen satsing på skole, helse og tiltak for å få ned arbeidsledigheten enn det vi fikk til i budsjettavtalen. Vi kommer subsidiært til å stemme for den avtalen vi har inngått med regjeringspartiene. Det betyr ikke at vi er et støtteparti for regjeringen. Tvert imot. Vi skal fortsatt være det drivende opposisjonspartiet. Men forskjellen fra oss og de andre opposisjonspartiene er vi er det eneste som har greid å trekke politikken til venstre. Det er de økte bevilgningene til skole, eldreomsorg og tiltak for å få flere hender i arbeid et klart uttrykk for.
Det var et ufravikelig krav fra Arbeiderpartiet i forhandlingene med regjeringspartiene at kommuneøkonomien skulle styrkes betydelig for å sikre viktige velferdstilbud som pleie og omsorg, skole og SFO. Det fikk vi gjennomslag for. Forhåpentligvis gjør det hverdagen til alle dere som nå sliter med å få kommunebudsjettet til å henge sammen noe enklere. Budsjettavtalen med regjeringspartiene er derfor et steg i riktig retning. Egentlig ønsket vi en langt større satsing. Vi foreslo i vårt alternative budsjett å øke kommunenes frie inntekter med til sammen 3,5 milliarder kroner sammenlignet med det regjeringen la opp til i sitt framlegg til statsbudsjett.
Det var også viktig for oss å komme i gang med å utvide timetallet i småskolen allerede fra neste høst. Dette koster 440 millioner på et helt skoleår. Kommunene er gitt full kompensasjon for dette utover de to milliardene som kommer som helt frie inntekter. Slik må det også være. Vi kan ikke legge flere oppgaver til kommunene uten at det følger med penger.
Budsjettavtalen betyr også at vi fikk gjennomslag for en økning av låneordningen for oppussing av skolebygg med en milliard kroner og at Husbankens låneramme utvides med en milliard kroner. I tillegg har vi slått tilbake forslaget om midlertidig ansettelse. Det er ingen tvil om at vi har trukket politikken til venstre gjennom budsjettforliket.
Det er også inngått avtale om en annen viktig sak på Stortinget i løpet av de siste dagene. Den enigheten som nå er oppnådd om håndteringen av gradert arbeidsgiveravgift, gir vesentlige forbedringer for distrikts-Norge. Flere bedrifter forutsettes å få beholde dagens ordning. Kompensasjonen til distriktene for økt avgift blir større. Tiltakene blir langt mer målrettet. Vi har arbeidet lenge for å få til så god ordning som mulig for distriktene ved bortfallet av ordningen. Vi kom et godt stykke på vei.
Partiene er nå enige om at ordningen med gradert arbeidsgiveravgift må videreføres så langt mulig, og at dette skal gjelde både for privat og offentlig sektor. Regjeringen har blitt bedt om å snarest utforme forslag til regelverk som så langt mulig viderefører ordningen for bransjer eller vesentlige deler av bransjer som ikke er i konkurranse med virksomhet i andre EØS-land. Dette gjør at flere bedrifter kan få beholde dagens ordning. Samtidig vil det bli lettere å nå fram med kompensasjonstiltakene til de som likevel får økt avgift.
Partiene er også enige om at reduksjonen i el-avgiften ikke skal regnes som kompensasjon for økt arbeidsgiveravgift. Det betyr at kompensasjonsbeløpet blir 155 millioner høyere enn etter Regjeringens opplegg. Dessuten er det oppnådd enighet om at det skal gis full og varig kompensasjon til den enkelte region som berøres. Hvert år skal det i statsbudsjettet gis en samlet oversikt som viser hvordan økningen i avgiften er kompensert. Regjeringen må nå også vurdere endringer i virkemiddelområdet slik at flere distriktskommuner kan komme inn under transportstøtteordningen. Det foreslås også en ny lov for å hindre negativ konkurransevridning for samvirkebedrifter. Samtidig ser vi behov for å få bedre innsikt i hvilket handlingsrom som er innenfor EØS-avtalen. Denne avtalen vil bety mye for å få til en aktiv distriktspolitikk i årene framover. Den er således svært viktig.
Dette er en høst der vi har fått til flere viktige forlik. Den type avtaler betyr at man får innflytelse og kan styre politikken i riktig retning. Men samtidig betyr forlik at man må gi slipp på noe. Arbeiderpartiet mener ikke at 2,2 milliarder kroner er nok til kommunene, derfor foreslo vi 3,5 milliarder kroner. Arbeiderpartiet mener ikke 6.000 flere tiltaksplasser er nok, derfor foreslo vi 12.000. Arbeiderpartiet mener ikke at 1 milliard kroner mer i låneramma til Husbanken er nok, derfor foreslo vi en økning på 2,5 milliarder kroner.
Når Stortinget behandler budsjettet denne uken, får ikke vårt alternative statsbudsjett flertall. Men med de forbedringer som ligger i budsjettavtalen har vi funnet det forsvarlig stemme for det nest beste etter at vårt har falt. Det betyr ikke at vi har gått bort fra vårt primære forslag, men vi har greid å få til betydelige forbedringer av det regjeringen har lagt fram. Det gir resultater som vi kan være stolte av, men vi er ikke fornøyde. Fortsatt har vi en regjering som fører en politikk som går i gal retning.