Fylkene vil få betydelig mer midler enn det staten bruker på det samme vegnettet i 2009. Det dreier seg om en styrking på 1 milliard kroner.
- Dette viser at fylkesvegene får et løft i tida framover på samme nivå som riksvegene har fått gjennom Nasjonal transportplan for 2010-2019, understreker Rudihagen.
I tillegg er det en låneordning med rentekompensasjon som gjør at fylkeskommunene er i stand til å foreta en opprustning av vegnettet.
Det at Statens vegvesen skal bistå vil være et verktøy for fylkene til å drifte vedlikeholdet og bygge ut fylkesvegene.
I revidert ligger det også inne penger til flere stillinger til fylkeskommunene pga nye oppgaver i forbindelse med regionreformen.
- Pengene til fylkeskommunen vil bli fordelt etter følgende kriterier: veglengde, vegstandard, befolkning og bindinger pga igangsatte prsjekt. I løpet av de kommende fire åra vil det bli en grundig gjennomgang av disse kriteriene for å komme fram til en mest mulig rettferdig fordeling, avslutter Rudihagen.