Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Må ta til motmæle

Raymond Johansen

Må ta til motmæle

– Etter denne dagen har vi blitt mye klokere, sa partisekretær Raymond Johansen etter torsdagens seminar om ekstremisme.

– Samhold gjør oss sterkere i møtet med de mørke kreftene. For å forstå, må vi se intoleransen i hvitøyet, og vi må ta til motmæle, sa parlamentarisk leder Helga Pedersen i sin innledning. 

Hvordan møte og bekjempe intoleranse, ekstremisme og antidemokratiske krefter var temaet for seminaret.

Kan ikke sitte stille

De siste dagenes nyhetsbilde har vist at dette seminaret er mer aktuelt enn vi kanskje skulle ønske oss, sa Raymond Johansen.

Hittil har mange unnlatt å ta til motmæle mot ekstreme ytringer. Man har kanskje sett på det som dumskap, og som eksentrisk.

– Men nå kan vi ikke sitte stille lenger. Politikere, journalister og folk flest kan ikke lengre si at ”dette orker vi ikke å forholde oss til”. Vi plikter å ta til motmæle, understreket Johansen.

Han mener at om det er én ting som skal stå igjen etter 22. juli, er det at vi i enda sterkere grad slår ring rundt grunnlaget som vårt samfunn er fundert på.

Må fylles med innhold

Harald Stanghelle, politisk redaktør i Aftenposten, mener vi har en etablert offentlig debatt og journalistikk som er veldig bra.

– Jeg synes jeg ser en vilje til større åpenhet og mer demokrati. Det er utrolig viktig at vi som samfunn klarer å fylle de ordene med innhold. Vi i mediene skal ta vårt ansvar, men det er utrolig viktig å ikke undervurdere den skygge-offentligheten som vi faktisk har, sa Stanghelle.

Glad for debatten

AUF-leder Eskil Pedersen er glad for at Arbeiderpartiet tar debatten om hvordan vi skal møte og bekjempe intoleranse, ekstremisme og antidemokratiske krefter.

– Vi må stå oppreist mot ekstreme holdninger i det lange løp. Det er vårt aller, aller viktigste vern mot politisk vold.

Pedersen tror det er lurt at vi tar debatten om hva vi ønsker å legge i ordene demokrati og åpenhet.

– Debattene om debattene har gitt oss mer åpenhet. Jeg synes vi har fått en debatt som er mer opplyst, og som er mer anstendig. Den tar oss framover, ikke bakover. Men jeg tror vi også må ta noen politiske beslutninger som baner vei for mer åpenhet i praksis.

Han håper vi nå ser starten på en ny tid for politikk, der politikerforakt kan bli erstattet med at flere engasjerer seg, at flere stemmer, og at det å jobbe med politikk ses på som noe viktig. At ungdom som engasjerer seg politisk ikke stemples som broilere, men som viktige og modige unge mennesker som bygger vårt felles demokrati.

– Greier vi det, har vi lagt et godt grunnlag for hva 22.juli-generasjonen skal være.


Alle innledningene på seminaret ble filmet, og finnes på vår YouTube-kanal.

Publisert 19.01.2012