Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Lærte bort kommunikasjon

Alastair Campbell

Lærte bort kommunikasjon

– Hele organisasjonen må være med på strategien, og alle må forstå kampanjen. Det er det viktigste for god politisk kommunikasjon, sa Alastair Campbell da han torsdag var på besøk hos Arbeiderpartiet.

Alastair Campbell er forfatter, kommunikator og strateg – og er best kjent for sin rolle som tidligere britiske statsminister Tony Blairs talsmann og kommunikasjonssjef. Han er fortsatt aktiv i politikken, men er også en ettertraktet foredragsholder.

Campbell er i Norge for å delta på en konferanse, og var derfor innom Arbeiderpartiet. Der snakket han blant annet om hva som er nøkkelen til å vinne tre valg på rad.

– Nøkkelen er hard strategi. En strategi som alle i organisasjonen kan stille seg bak, og som det ikke er noen tvil om, sa Campbell.

Vise til resultater

Han tror det er viktig å fornye seg, samtidig som partiet skal være gjenkjennelig for de som har stemt på det i mange år. Å vise til resultater er helt avgjørende.

– Det er viktig å understreke at det har blitt gjort framskritt. Det må være rom for å vise til de gode resultatene av egen politikk, mente Campbell.
 
 Og understreket at det er viktig å vise forskjellene mellom partiene – ellers kommer ikke folk til å engasjere seg tilstrekkelig til å føle at deres stemme er noe verdt.

Sterke tradisjonelle medier

Til tross for at han har stor tro på å drive kampanje i digitale medier, har han ikke gitt opp tradisjonelle medier helt ennå.

– Partiet som er best i digitale medier, kommer til å gjøre det sterkt. Men fortsatt er tv-debatter utrolig viktig.  

Campbell er opptatt av å ha så synlige kampanjeplaner som mulig.

– Ingenting man gjør eller sier, vil kunne gjemmes fra offentligheten. Derfor er det like greit å gjøre det offentlig først som sist. Gi strategien til alle. La dem se hva man holder på med, og lekker det er det flott. Det betyr at alle er med.

Publisert 20.10.2011