- Kvinnene kidnappes, lokkes, lures og trues til prostitusjon og utsettes for grove overgrep, voldtekter, mishandling og av og til drap. Utenlandske jenter på gata i Oslo betaler ofte bakmenn 90 000-100 000 kr hver måned, i motsatt fall blir de selv eller familiene i hjemlandet utsatt for represalier. Trafficking og handel med mennesker må angripes både nasjonalt og internasjonalt. Hva vil Regjeringen gjøre for å bistå det internasjonale arbeidet mot denne formen for menneskehandel, spurte Nybakk.
- Denne regjeringen har som mål å bidra til å utrydde menneskehandel både i Norge og i utlandet. Jeg har lagt vekt på at arbeidet for en internasjonal rettsorden er et hovedspor i regjeringens utenrikspolitikk. Det kommer i høyeste grad til anvendelse her, sa utenriksminister Jonas Gahr Støres som svarte på vegne av Regjeringen og viste til at Norge har sluttet seg til intenasjonale konvensjoner og samarbeid over et bredt spekter.
- Og vi har en nasjonal handlingsplan som Regjeringen i disse dager er i ferd med å revidere. Flere departementer og underliggende etater er involvert i gjennomføringen av dette, med sikte på en så koordinert tilnærming og helhetlig politikk som mulig, sa han.
2,5 millioner kvinner og barn
- Jeg kan garantere at dette arbeidet fortsatt vil ha høy prioritet for Regjeringen, og at Norges stemme skal bli hørt i den internasjonale kampen mot dette som er vår tids slaveri. Åpne grenser, korrupsjon og hvitvasking av penger gjør denne handelen mulig. Fattigdom og økonomiske skjevheter i opprinnelsesland sikrer rekrutteringen av stadige nye ofre.
Problemet er i dag omfattende. Bare i Europa regner man med at om lag 300.000-500.000 kvinner og barn hvert år sluses inn på prostitusjonsmarkedet. På verdensbasis ser tallene enda verre ut: Den internasjonale arbeidsorganisasjonen, ILO, legger til grunn at cirka 2,5 millioner kvinner og barn hvert år er ofre for menneskehandel. Mørketallene er riktignok store, men vi må regne med at virkeligheten er dyster.
Vi ser at bakmennene blir stadig mer kyniske og avanserte når det gjelder rekrutteringsmåter, transport over landegrenser og forfalsking av dokumenter. Et tett og koordinert politisamarbeid på praktisk plan er en forutsetning for å lykkes her, og dette prioriteres fra Regjeringens side, sa Støre.
Han pekte på at det gjennom handlingsplanen mot menneskehandel er øremerket over Utenriksdepartementets budsjett inntil 90 millioner kroner til tiltak utenfor Norge. Det brukes blant til annet informasjonskampanjer som advarer unge kvinner mot å tro på forlokkende arbeidstilbud i Europa. Etablering av sikre bosteder for ofre, medisinsk og psykologisk hjelp, og andre rehabiliteringstiltak er også blant de virkemidler som prioriteres.
Oppsøker prostituerte
- Hvor stort omfanget i Norge er, kan ingen si med sikkerhet. Vi har i de senere årene sett en klar økning i utenlandsk prostitusjon i våre storbyer. Ikke alle er ofre for menneskehandel, selv om virksomheten er klart organisert. Regjeringen legger vekt på oppsøkende arbeid i prostitusjonsmiljøene. I tillegg til å hjelpe de kvinnene som ønsker å komme vekk fra gaten, må vi se på etterspørselsiden:
Barne- og likestillingsdepartementet har her satt i gang informasjonstiltak rettet mot kjøpere og potensielle kjøpere. Formålet er å bidra til holdningsendring og sette fokus på forholdet mellom kjøp av seksuelle tjenester og menneskehandel.
Det finnes eksempler på at ekteskap som inngås proforma har som det primære mål å utnytte kvinnen etter at hun er kommet til Norge. Norske utenriksstasjoner forsøker å advare potensielle ofre gjennom målrettet informasjon. Det orienteres om rettigheter og plikter ved innreise til Norge, og om tilgjengelige hjelpetilbud.
Den såkalte refleksjonsperioden, som midlertidig legaliserer opphold i Norge for utenlandske ofre for menneskehandel i Norge,har vært lite benyttet. Det pågår for tiden et arbeid med å revidere ordningen. Her vurderes det blant annet å forlenge refleksjonsperioden i forhold til dagens ordning på 45 dager, og om personer som får refleksjonsperiode samtidig bør gis flere rettigheter. Det er imidlertid for tidlig å konkludere her, sa Støre.
Det største gruppen av utenlandske prostituerte er nigerianske kvinner. Utenriksdepartementet har sammen med utlendingsmyndighetene og to frivillige organisasjoner nettopp gjennomført en studietur til Nigeria for å se på denne problematikken. - Konklusjonen her er at det foreligger gode muligheter for et samarbeid med de nigerianske myndighetene om returtiltak for ofre for menneskehandel. Dette er positivt, mente Støre.
Vår tids slaveri
- Jeg vil konkludere med å si at vi står overfor store utfordringer, på mange plan, når det gjelder å bekjempe menneskehandel. Det gjelder både i Norge og globalt. Vi har kommet et stykke på vei, men det er langt igjen. Dette kan til tider fortone seg som et arbeid i oppoverbakke, men vi har ikke noe valg, fordi dette handler om grunnleggende verdier, om menneskets verdighet.
Jeg kan garantere at dette arbeidet fortsatt vil ha høy prioritet for Regjeringen, og at Norges stemme skal bli hørt i den internasjonale kampen mot dette som er vår tids slaveri, sa utenriksminister Jonas Gahr Støre.