(Foto: Statoil)
Hovedårsaken til den ubalansen i det norske kraftmarkedet som ble så synlig for alle i vinter, er at etterspørselen etter kraft er høyere enn produksjonen. Arbeidsgruppa mener derfor det haster med å sette i gang tiltak for økt kraftproduksjon.
Arbeidsgruppa foreslår blant annet:
*Bruk av naturgass til energiproduksjon gjennom betydelig statlig medfinansiering av infrastruktur for transport av gass, og ved å bruke det offentlige eierskapet i Statkraft og regionale kraftselskaper til langsiktige investeringer i ny kraftproduksjon.
*Det må etableres et nytt selskap for bygging og drift av gasskraftverk, og konsesjoner til gasskraftverk må gis der energiutnyttelsen er størst.
*Videre vannkraftutbygging gjennom modernisering og utvikling av eksisterende anlegg.
For å sikre langsiktige industriarbeidsplasser må vi ta større del av gassen vår i bruk i industriell sammenheng, sier Stoltenberg. I forbindelse med Stortingets arbeid med St.meld.nr.9 om innenlands bruk av naturgass mv. går Arbeiderpartiet inn for:
*At staten gjennom et statlig selskap medfinansierer infrastruktur for transport av gass, som for eksempel bygging av gassrør til Grenland. Selskapet tilføres betydelig egenkapital, i første omgang 3 milliarder kroner.
*Det etableres et gassteknologiprogram som koordineres av et innovasjonsselskap i Grenland som opprettes fra 1. januar 2004.