Det er imidlertid fortsatt usikkerhet om hvor anstrengt situasjonen vil bli. Usikkerheten er både knyttet til produksjons- og forbruksutviklingen i det nordiske kraftmarkedet i tiden framover.
På kort sikt arbeider Regjeringen med følgende tiltak:
- Tiltak for å fremme fornuftig energisparing. Under den stramme kraftsituasjonen vinteren 2002-03 sparte både husholdninger og industri forholdsvis mye strøm, noe som bidro til å dempe prisvirkningene.
- 14. september la regjeringen fram en plan for en tilskuddsordning for husholdninger. Denne omfatter blant annet støtte til kjøp av pelletskaminer og varmepumper. Det ble satt av 46 millioner kroner til ordningen. Interessen for ordningen har vært stor og regjeringen vil fremme forslag om økte bevilgninger på 25 millioner kroner over årets budsjett.
- Tiltak for å hjelpe de som måtte bli hardt rammet økonomisk dersom vi skulle få svært høye strømpriser. Hvilke tiltak vil vi komme tilbake til. Hvis strømprisene blir så høye at minstepensjonister og andre husholdninger med lave inntekter får problemer med å betale strømregningen, har regjeringen målrettede ordninger som kan gi støtte til mange av disse husholdningene.
På lang sikt arbeider Regjeringen med å bedre kraftbalansen gjennom:
- Mer kraftproduksjon
- Forbedringer og utvidelser av kraftnettet
- Omlegging fra elektrisitet til bioenergi og fjernvarme for oppvarming
- Energieffektivisering
- Evaluering av energiloven