Regjeringen har sørget for en ekstra utbetaling på 300 millioner til alle som får bostøtte. Det medfører en økning fra 2500 til 3000 for hver husstand som mottar bostøtte.
– Dette vil nå ca 125 000 familier. Da tror jeg vi har fått pengene frem til de som trenger det aller mest, sier Sund.
Hun forteller at ingen liker høyere strømregninger, men at de fleste heldigvis klarer å håndtere dette. Det kan være lurt å ringe til selskapet og be om en utsettelse eller oppdeling av regningen.
Sund har liten sans for FrPs forslag om å fjerne momsen på strøm i de månedene de er kaldt.
– Det er et utrolig lite treffsikkert tiltak og vil være en subsidiering av de som bruker strøm til å oppvarme både oppkjørsel og garasje. Det er ikke riktig som FRP sier at staten håver inn penger når det er høye strømpriser.
Riktignok øker inntektene til staten fra moms på elektrisitet, men samtidig kjøper folk mindre av andre ting fordi de bruker mer penger på strøm. Dermed synker inntektene fra moms på andre varer. Dette gjør at de samlede inntektene fra moms ikke endres mye, sier Arbeiderpartiets talskvinne for Energi- og miljøpolitikk.
– Å si at vi skal fjerne momsen på strøm når det er dyr strøm blir litt som å si at vi bør fjerne momsen på ullsokker på kalde dager, sier hun.
Hun syns det er underlig at er slikt forslag kommer fra et parti som kaller seg liberalistisk, og mener FrP burde heller støtte opp om tiltak som virkelig fungerer.
– For eksempel kan de støtte regjeringens mål om å bygge ut helt nødvendige kraftlinjer i landet, sier Sund.
Hun kritiserer FrP for å servere kortsiktige løsninger og tenker i enkeltsaker og ikke helhet.
– Det er dyr strøm nå fordi vi har lite strøm. Da må også FrP forstå at man ikke løser problemet med å endre momsen, det er bare økt kraftproduksjon, ENØK og en styrkning av kraftlinenettet som kan gi varig bedring av situasjonen, sier Sund.
– Det jeg tror er like viktig på lang sikt, er at vi blir flinkere å spare strøm, understreker Sund.
Regjeringen har styrket Enovas tilskuddsordning for husholdninger med 70 millioner kroner ekstra i 2011. Det betyr at satsingen mot husholdninger tredobles i 2011.
Gjennom ordningen gis det støtte til inntil 20 prosent ved kjøp av pelletskaminer, pelletskjeler, solfangere og varmepumper.