I løpet av de siste ti årene har mer enn 30 land avskaffet dødsstraff, enten i lovverket eller i praksis. Nesten tre fjerdedeler (72 prosent) av verdens land har valgt å avstå fra bruken av dødsstraff.
Flertallet av verdens stater er for reell stans i bruken av dødsstraff. En sammensatt gruppe av stater fastholder likevel sin rett til å bruke denne straffemetoden. Kina, Iran, Nord-Korea, Jemen, USA, Saudi-Arabia og Libya var landene med flest henrettelser i 2010.
Regjeringen jobber mot total avskaffelse av dødsstraff og prioriterer arbeidet høyt. Sammen med arrangørlandet Spania vil Norge være en sentral støttespiller for avholdelsen av en ny verdenskongress mot dødsstraff i Madrid i 2013. Utenriksdepartementet nedsatte nylig et team som vil arbeidet frem mot verdenskongressen for å sikre at denne får størst mulig internasjonalt gjennomslag.
I anledning dagens markering vil statssekretær Gry Larsen møte norske organisasjoner som er engasjert i kampen mot dødsstraff for å orientere om status for regjeringens arbeid og invitere til innspill og dialog om videre samarbeid. Larsen deltar i dag på et seminar om dødsstraff i regi av Iran Human Rights.