Øye legger ikke skjul på at hun helst hadde sett at det ble verneplikt for kvinner på lik linje med menn.
- Sesjonsplikt er et steg på veien mot verneplikt, understreker hun. – Ved at vi nå går inn for sesjonsplikt for kvinner når vi hele ungdomskull med informasjon om Forsvaret. Dette kan være med å øke interessen og andelen av kvinner i Forsvaret.
Innføring av sesjonsplikt for kvinner vil føre til en omlegging av innkallelse til sesjon. Stortinget går inn for en todelt sesjonsordning. Del 1 innebærer at utskrivingsdyktige personer fyller ut egenerklæring, nettbasert, uten fysisk fremmøte. Del 2 blir en utvelgelse av aktuelle kvinner og menn som anses best kvalifisert til forsvarstjeneste. Disse personene skal møte til innkalt sesjon.
- På den måten når vi dem som er mest motivert og skikket til tjeneste i Forsvaret, sier Øye.
- Det er bred enighet om at Forsvarets behov skal ligge til grunn for antallet vernepliktige som trengs, og vi ser også viktigheten av at Forsvaret gjenspeiler dagens samfunn. Ved å innføre sesjonsplikt for kvinner tar vi ett nytt skritt mot en større andel kvinner i Forsvaret – noe som igjen vil gi Norge et enda mer moderne og attraktiv organisasjon i fremtiden, sier Aps forsvarspolitiske talskvinne, Signe Øye.