FN har anmodet om forlengelse av det norske feltsykehuset i Tsjad fra mai 2010.
Det har hele tiden vært en klar forutsetning fra norsk side at feltsykehuset skulle stå i operasjonsområdet i ett år, dvs frem til 15. mai 2010. Regjeringen har vært samstemmig i å ikke videreføre bevilgningene utover 1-års perioden.
FN har lenge arbeidet for at det norske feltsykehuset skulle avløses av et russisk bidrag i mai 2010. Det ble til slutt klart at dette arbeidet strandet.
Norge mottok først 8. desember en formell anmodning fra FN om å forlenge feltsykehusbidraget ut over mai 2010. Anmodningen har nå blitt grundig vurdert.
Vurderingen har konkludert med at det dessverre ikke vil være mulig å forlenge det norske bidraget. Anmodningen fra FN kom for sent til at det i praksis er mulig å imøtekomme den. Dette ble meddelt FN 18 desember.
Det er flere årsaker til at det ikke er mulig å forlenge feltsykehusbidraget:
- Mangel på personell i det nokså hardt belastede militærmedisinske miljøet i Norge.
- Kort tidshorisont for planlegging av en eventuell videreføring, herunder rekruttering og sertifisering av nytt personell, og etablering av et eventuelt flernasjonalt samarbeid. Et flernasjonalt samarbeid ville vært helt nødvendig for å forlenge sykehusbidraget.
Det var nødvendig å ta avgjørelsen om forlengelse så hurtig fordi FN måtte ha et raskt svar og fordi materiellet i Tsjad må flyttes til bestemt tidspunkt på grunn av regntid.
Norge vil drøfte behovene for norske styrkebidrag med FN. Bidrag til FN-ledede fredsoperasjoner er viktig for regjeringen. Norge ønsker å bidra til å styrke FNs rolle i fredoperasjoner og norsk deltakelse er viktig i så måte. Vi ønsker derfor en diskusjon om fremtidige styrkebidrag til FN velkommen.
Tilleggs / bakgrunnsinformasjon om det norske bidraget til MINURCAT
- FN overtok den militære operasjonen i Tsjad fra EU 15. mars 2009. Det norske feltsykehuset overtok etter Italia som stilte tilsvarende feltsykehus for EU-operasjonen.
- Norge stiller med et nivå II-feltsykehus og et brønnborelag til FN-operasjonen i Tsjad og Den sentralafrikanske republikk. Sykehuset, som er lokalisert i østre Tsjad, er tilbudt FN for ett år fra mai 2009.
- Feltsykehuset er bemannet med omlag 145 personer, inkludert 21 serbere. 79 av de 145 er medisinsk personell. Det norske feltsykehuset har som oppgave å dekke sanitetsbehov for militært og sivilt FN-personell. Det er lagt opp til at ledig kapasitet kan brukes til å støtte det lokale sykehuset. Samarbeidet utgjør et viktig humanitært bidrag til lokalbefolkningen i den østlige delen av Tsjad. Per i dag har om lag 1500 pasienter blitt behandlet på feltsykehuset, hvorav ca 25 prosent er pasienter fra det lokale sykehuset og humanitære organisasjoner.
- Sykehuset har så langt løst sitt oppdrag på en utmerket måte. Norge får ros fra FN og andre land for denne innsatsen.