Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Mer miljøvennlig forsvar

Grete Faremo. Foto: Scanpix/Statsministerens kontor

Mer miljøvennlig forsvar

Forsvaret har redusert strømforbruket med 15 prosent. I tillegg har det vært stor vekt på å forebygge forurensning og naturskade, samt rydde opp etter tidligere tiders forurensning.

– Jeg er meget fornøyd med at Forsvarsbygg og Forsvaret har lykkes med å spare energi og konvertere mye av energibruken til fornybare kilder, sier forsvarsminister Grete Faremo.

Redusert energiforbruk

Målsettingen er å konvertere 75 GWh av energiforbruket fra blant annet olje til mer miljøvennlig og fornybar energi, som biokjeler og varmepumper, samt å spare 90 GWh strøm pr år.

Til nå har energiledelsesprogrammet bidratt til at energiforbruket i Forsvaret er redusert med 78 GWh, og flere varmesentraler basert på bioenergi og varmepumper er etablert.

Dette tilsvarer årlig strømforbruk for ca 4000 husstander, og utgjør ca 15 prosent av Forsvarets totale energiforbruk. Effekten av disse tiltakene gir en samlet reduksjon i utslipp som tilsvarer 57 000 tonn CO2 per år.

Rydding av skytefelt og rensing av sjøbunn

Forsvaret har gjennom flere år arbeidet godt og systematisk med miljøvern. 2009 var et svært godt år.

Gjennom åtte uker ble det fra Hjerkinn skytefelt ryddet nærmere 110 tonn ammunisjonsrester. Det er like mye som de tre forrige årene til sammen. Det ble også satt i gang et prosjekt for rydding av 13 andre skyte- og øvingsfelt som skal avhendes i perioden 2010-2013.

Kartfesting og registrering av all grunnforurensning er også igangsatt, i tillegg til opprensing av sjøbunn og hindring av landlekkasjer.

– Selv om Forsvaret ikke er den første en tenker på som miljøvennlig, så er jeg imponert over hvor godt Forsvaret har integrert miljødimensjonen i virksomheten, sier departementsråd Harald Rensvik i Miljøverndepartementet.

Miljøarbeid i operasjoner

Også på utenlandsoppdrag er miljøet viktig for Forsvaret.

Under operasjonen i Tsjad, var vannforvalting og håndtering av avfallsvann de største utfordringene for miljøet. Der ble det satt i gang vannsparende tiltak.

I Afghanistan er det en egen miljøvernoffiser, som jobber med å minske bruken av drivstoff og bedre håndtering av avfall og kloakk.

Sparer penger

Pr. 1. mai 2010 er det brukt i overkant av 150 mill. kroner på ulike tiltak knyttet til energiledelse. Tiltakene gir en innsparing på ca. 80 millioner kroner pr. år.

Til tross for gode resultater, er det fortsatt mye som kan bli bedre. Energiledelsesprogrammet vil blant annet jobbe med å avdekke energilekkasjer, endre brukernes atferd og ytterligere forbedre styringssystemene for lys og varme.

– Forsvarssektorens virksomheter skal være foregangsetater når det gjelder miljøhensyn, konkluderer forsvarsminister Faremo.

Publisert 13.07.2010