Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

På Stortinget for engasjement

Lise Lotte Dalen, Hadia Tajik og Trevin Wulff foran Stortinget

På Stortinget for engasjement

– Jeg ville engasjere en venn, sier Lise Lotte Dalen som fikk følge Stortingets formelle åpning med Hadia Tajik 3. oktober.

Alle stortingsrepresentanter får to gjestebilletter til Stortingets høytidelige åpning, og Hadia Tajik utfordret skoleelever og studenter blant sine følgere på Facebook og Twitter om å ta kontakt om de ønsket billettene. Billettene gikk til den med den beste begrunnelsen.
 
Det var Lise Lotte Dalen fra Sarpsborg som fikk dem. Hun tok med seg Trevin Wulff (17) fra Oslo.
 
Hun skrev: ”Ingen av vennene mine interesserer seg for politikk, så et besøk på Stortinget kan kanskje få i hvertfall en av dem til å skifte mening og stå sammen med meg i kampen for engasjementet!”

– Det er en kort, men god begrunnelse. Dalen vil at flere skal bli politisk engasjerte, hun tar et aktivt skritt for å få det til, og hun er mer opptatt av betydningen besøket vil ha for den hun vil dele billettene med enn av seg selv. Jeg ble glad for å se viljen hun viste til å dele engasjementet sitt, sier Tajik.
 
Under den formelle åpningen av Stortinget leser kongen trontalen, det blir berettet om rikets tilstand og stortingspresidenten taler. Både Dalen og Wulff var fornøyde med besøket, og beskrev det som inspirerende.
 
– Dette vil absolutt bety noe for engasjementet vårt, sier de to, som beskriver Stortinget som en intitusjon de ser opp til.
 
Dalen forteller at hun har vært samfunnsengasjert en stund, men nå også vurderer å melde seg inn i et politisk parti.
 
– Partiene har mye makt, og kan jobbe for et bredt spekter av saker sier hun.
 
Wulff sier at det gav et godt helhetsinntrykk å få se Stortinget på denne dagen.

– Det er alltid annerledes og mer engasjerende når man er der selv fysisk, enn når man ser det på TV, legger han til.

Publisert 03.10.2011