Den sosialdemokratiske politikeren Rasmus Langhoff (31) mener den norske fedrekvoten blir en viktig eksportartikkel fremover, særlig nå som Danmark har fått ny regjering med sosialdemokratisk dominans.
- I Danmark er to uker av foreldrepermisjonen på totalt 52 uker forbeholdt pappa. Det gjør at vi sakker akterut når det gjelder likestilling. Men den nye danske regjeringen skjeler til Norge og vil utvide pappas andel til 12 uker.
Helga Pedersen mener at fedrekvoten er viktig for likestillingen i Norge
- Jeg tror alle norske fedre som er hjemme med barna sine synes det er flott, og det er en mulighet de ikke hadde tidligere, sier Pedersen.
Godt fornøyd med ordningen
Hun påpeker at dagens pappapermisjon er kommet i tillegg til utvidelser av foreldrepermisjonen for øvrig, og altså ikke kommet i stedet for mammas permisjonstid.
- Det er en ordning fedrene er veldig godt fornøyd med, og jeg tror det er veldig godt for barna å få mulighet til å knytte tette bånd med fedrene fra starten av.
Det er Rasmus Langhoff enig i.
– Her i Oslo har jeg hørt mange gode argumenter for å utvide fedrekvoten også i Danmark til 12 uker. Jeg tror dette vil gavne alle, enten det er fedre, mødre eller barna. Dessuten tror jeg pappakvoten er bra for dynamikken i arbeidslivet, i næringslivet og for produktiviteten slik vi ser i Norge, sier Langhoff.
Debatt om prostitusjon
Den danske folketingspolitikeren mener at Danmark også må ta debatten om en sexkjøpslov på linje med den vi har i Norge.
– Mange følger med interesse den loven som dere har innført i Norge. Jeg synes vi må se på dette i Danmark også og lære av både de positive og negative erfaringene dere har høstet i Norge. Det er langt fram før vi kan konkludere om dette, men vi må våge å reise debatten, mener han.
Flere kvinner i danske styrer
Folketingspolitikeren synes også de norske kravene til kjønnsfordeling i styrerepresentasjon i selskaper er spennende.
– Kun 5,5 prosent av styremedlemmene i danske aksjeselskaper er kvinner. Det holder bare ikke. Dette vil vi se nærmere på. Og igjen er dere i Norge flere steg foran oss.