Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Likestilling på dagsorden

Likestilling på dagsorden

- Mange europeiske land har en lang vei å gå for å sikre at kvinner får samme muligheter i samfunnet som menn, sa Marit Nybakk som er visepresident på Stortinget.

Den norske delegasjonen blant parlamentarikerne i OSSE (Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa) inviterte til internasjonal arbeidslunsj om likestilling i Oslo på torsdag.

Nybakk holdt innlegg om likestilling i Oslo og er engasjert i likestilling i NATOs parlamentarikerforsamling.

– I Skandinavia har vi dette under huden og jeg er glad for at vi har mange erfaringer vi kan dele, sa Nybakk som er glad for at viktige internasjonale organisasjoner er opptatt av likestilling.

Rett og makt

Nybakk sitt innlegg om kjønnskvotering til styrer, kjønnskvotering til styrer, barnehager og pappaperm ble møtt med stor interesse.

– Uten en politisk vilje uttrykt i lover som sikre kvinners rettigheter, og adgang til makt og innflytelse, ville ikke Norge være det gode eksempelet for andre land som vi er i dag, la hun til.

Ser til Norge

Denne uken ble det også Norges likestillingspolitikk satt på dagsorden i nettavisen Spiegel.de.

Mange europeiske land ser nemlig nå til Norge etter innføringen av regelen om 40 prosent kvinnelige styremedlemmer.

En ny rapport konkluderer nå med at mange av de opprinnelige argumenter mot tiltaket ikke har blitt båret ut.

- Kvoten har vært vellykket og har fått bred aksept. Ikke minst viser dette at kaliberet av kvinner i styrer er like høye om ikke høyere enn sine mannlige motstykker, avslutter Nybakk.

Kritikken om at innføringen ville bli katastrofe, og at selskaper ville bli tvunget til å oppnevne mindre kvalifiserte mennesker som styremedlemmer bare på grunn av sitt kjønn har nå stilnet helt.

Publisert 09.07.2010