Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Utvidet rett til pleiepermisjon

Anette Trettebergstuen

Utvidet rett til pleiepermisjon

Fra i dag innføres retten til omsorgs- og pleiepermisjon for alle familiemedlemmer. I tillegg blir det utvidede pleiepenger for to grupper.

I dag inntrer endringer i regelverket om omsorgs og pleiepermisjon for familiemedlemmer. Endringene medfører at:

  • Det gis en rett til permisjon i inntil 10 dager i året for å kunne yte pleie og omsorg til nære familiemedlemmer over 18 år.
  • Retten til permisjon og pleiepenger ved pleie av nære pårørende i terminalfasen utvides fra 20 til 60 dager.
  • Foreldre som i minst tre år har mottatt pleiepenger og/eller forhøyet hjelpestønad gis rett til ytelsen i inntil tre måneder etter at behovet for tilsyn og pleie har opphørt fordi barnet dør.

Anette Trettebergstuen, vår arbeids- og sosialpolitisk talskvinne, mener endringene er viktige, særlig som et supplement til offentlige omsorgsytelser.

- Det er i dag ingen egen lovbestemt permisjonsrett for yrkesaktive for det formål at de skal yte pleie og omsorg overfor nære, voksne pårørende. For mange kan det ofte være det beste at nære pårørende følger opp, både når det gjelder dagligdagse hendelser som hjelp til besøk hos lege eller tannlege, samt støtte ved innleggelse i sykehjem. For foreldre som har alvorlig syke barn er det viktig at de selv kan ta seg av dem i vanskelige perioder. Økende etterspørsel etter omsorgstjenester og høy grad av arbeidsdeltakelse gjør at det er viktig å legge bedre til rette for å kombinere yrkesaktivitet med omsorgsoppgaver av ulik grad, sier Trettebergstuen.

Den nye permisjonsretten inneholder ikke noen form for økonomisk kompensasjonsordning, og Trettebergstuen har forståelse for at bekymringen mange har for at dette kan få uheldige konsekvenser for likestilling mellom kvinner og menn og at færre ville kunne ta i bruk denne velferdsordningen av økonomiske årsaker.

- Utvidet rett til pleiepenger når pårørende går bort, eller når man har pleiet syke barn i over tre år, gir også økonomisk kompensasjon slik at pårørende kan komme over en vanskelig situasjon uten også å få nye økonomiske problemer. Det vil også lette overgangen for å forberede seg på nye arbeidsoppgaver, sier hun.

Publisert 01.07.2010