Situasjonen er udramatisk, og aktiviteten innen "Raskere tilbake" vil fortsette på omtrent samme høye aktivitetsnivå resten av året. Det er derfor ikke grunnlag for å påstå at pengene innen "Raskere tilbake" er slutt og at tilbudene stoppes.
- I Helse Vest RHF er tilbudet uendret. To av de private klinikkene de har avtale med, har brukt opp avtalt ramme for 2009.
- Helse Midt-Norge RHF melder om uendret tilbud, og at en av institusjonene de har avtale med har brukt opp rammen for 2009.
- I Helse Nord RHF er tilbudet uendret. De private institusjonene skal i følge avtalen ha en jevn produksjon slik at midlene brukes fordelt over året, noe institusjonene har innfridd.
- I Helse Sør-Øst RHF var aktiviteten så høy i første halvdel av 2009 at det var nødvendig med tiltak. For at ikke rammen skulle overskrides, og for å bruke pengene der behovet er størst, ble helseforetakene i mai gitt et ”tak” for aktiviteten innen Raskere tilbake. I tillegg ble avtalene med de tre private leverandører innen ortopedi-kirurgi sagt opp fra 15. september. Helse Sør-Øst RHF sier nå at de kan opprettholde tilnærmet samme nivå på tilbudet resten av året som de har hatt hittil.