Det er avgjørende at flere våger å satse på egen virksomhet, og regjeringen er opptatt av å støtte gründere. De som starter og utvikler bedrifter, bidrar til å skape de verdiene vi alle lever av. Nettopp det siste er stortingsrepresentant Håkon Haugli svært opptatt av.
– For oss i Arbeiderpartiet er det viktig at folk lykkes med å etablere og utvikle egen virksomhet. Før vi kan dele, må vi skape verdier. Det er viktig at staten er en partner for de som ønsker å drive egen virksomhet, og for å få innspill er det viktig at vi har slike rådslag, sier han.
Staten har en viktig rolle
Nærings- og handelsminister Trond Giske var glad for å bli invitert, og ønsket å diskutere hva vi skal leve av i framtida – og hva vi skal bli rike av.
– I Norge er vi effektive og vinner stort terreng på å ha høyproduktive sektorer. Næringslivet selv må finne de nye løsningene, men staten spiller en viktig rolle, sier Giske.
Da er det for det første viktig at makroøkonomien er på plass, og deretter må de som ønsker å videreutvikle nye ideer ha god tilgang på kapital – for eksempel gjennom stipender.
– Tilgang på faglig kompetanse er selvfølgelig også viktig, og her har vi et stort potensial. Vi bør i større grad stimulere til samarbeid mellom akademia og næringsliv, sier ministeren.
Vil ha flere kvinner med
Med på rådslaget var blant andre gründer og daglig leder av Virrevapp.no, Lise Arvesen. Hun var spesielt opptatt av kvinnenes rolle som gründere.
– En god idé er helt avgjørende, men jeg er sikker på at kvinner og menn har like gode ideer. Det kvinner mangler, er ofte finansielt mot. Dermed opplever mange finansiell tilgang som flaskehalsen, sier Arvesen.
Giske var enig med Arvesen i at det er viktig å få flere kvinner med som etablerere.
– Samfunnet vårt taper på at kvinnene er underrepresentert, at vi ikke bruker vårt fulle potensial, sier Giske.
Godt rådslag
Det var i fjor høst at en gruppe etablerere og selvstendige næringsdrivende møttes første gang til diskusjon, og det var de samme som var invitert denne gangen.
– Vi ønsker å skape en møteplass der næringslivet kan møte politikere. Vi har mye å lære av hverandre. Jeg tror for mange har fot lett for å snakke med folk som likner seg selv, sier Kjetil Staalesen, leder i Næringspolitisk Forum i Oslo Arbeiderparti.
Han mener det er viktig at Arbeiderpartiet har et forum som er opptatt av næringsliv.
– Det handler om å få opp spørsmål som ikke nødvendigvis er de mest synlige i andre lokallag. Det er bare en myte at Arbeiderpartiet ikke er opptatt av næringsliv, det har vi lang historie for å være, mener Staalesen.