– Det er klart vi har tenkt til å gjennomføre tiltak. Vi hadde ikke bestilt en rapport hvis den ikke var ment å lede til handling, og det allerede i år, sier Giske.
Han er opptatt av å støtte oppunder gründerne.
– De menn og kvinner som starter og utvikler bedrifter bidrar til å skape de verdiene vi alle skal leve av. Derfor er det viktig å lytte til bedriftenes egne erfaringer og innspill. Utfordringene etablererne peker på er knyttet til rammebetingelser i regelverket, som revisjonsplikt, et for stort kapitalkrav og begrensede rettigheter til sykepenger, forteller næringsministeren.
Undersøkelsen er gjennomført blant personer som nylig har startet egen bedrift. Målet har vært å få mer kunnskap om hvilke utfordringer de møter i oppstartsfasen, hvordan myndighetenes involverer seg samt å få innspill til mulige forbedringer.
– Dette er nyttig kunnskap for oss, og den skal vi nå bruke til å se nærmere på behovene for forbedring, sier Giske.
Rapporten er utarbeidet av Rambøll Management Consulting AS på oppdrag fra Nærings- og handelsdepartementet, og blir nå sendt bredt ut på høring.