– Regjeringa har prioritert kampen mot ulovlig fiske i Barentshavet høyt, vi har samarbeidet tett med russiske myndigheter, og resultatene taler for seg selv, sier Berg-Hansen.
Det såkalte UUU-fisket utgjorde en stor belastning for bestanden, fiskerinæringa og fiskeriavhengige samfunn på kysten. Fra 2005 til 2009 er ulovlige og uregistrerte fiske gradvis fjernet gjennom aktiv innsats fra norske og russiske myndigheter.
– At vi har fått bukt med ulovlig fiske er en seier for miljøet og for fiskeriforvaltningen i Norge og Russland, men også for lovlydige fiskere og fellesskapet, sier statsråden.
Kampen mot ulovlig fiske har sammen med felles forvaltningsstrategier og samarbeid om ressurskontroll hatt stor betydning for at bestandssituasjonen i Barentshavet nå er svært god og unik i global sammenheng. Dette gir grunnlag for et rikt fiskeri for norske og russiske fiskere.
– Verdier for over en milliard kroner årlig havner ikke lenger i lommene til tjuvfiskerne og deres nettverk, men blir stående i havet som en del av fellesskapets ressurser og kommer dermed lovlydige aktører i fiskerinæringa til gode, forteller Berg-Hansen.