Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Dramatisk for REC

Terje Aasland

Dramatisk for REC

– At så mange som 700 personer mister jobben er alvorlig og dramatisk, ikke minst for de det gjelder og for de lokalsamfunnene som nå rammes, sier stortingsrepresentant Terje Aasland.

Styret i solenergiselskapet REC vedtok onsdag å legge ned virksomheten i Narvik, Glomfjord og på Herøya. Aasland understreker at det er en utfordrende, men ikke overraskende beslutning som nå er tatt.

– Norge var tidlig ute med å bygge opp en kompetanse på solenergiområdet, og REC ble starten på oppbygging av norsk solenergiindustri. Siden den gang er verdensbildet forproduksjonen endret, sier Aasland, som er leder av Stortingets næringskomité.

Endret bilde

Kinesisk produksjon utgjorde for noen år tilbake 5 prosent av verdensproduksjonen. I dag har Kinas andel økt til 60 prosent av verdensproduksjonen av wafere (som brukes innenfor elektronikkindustrien til å lage blant annet solceller). Dette forandrer bildet vesentlig, samtidig som markedet har falt radikalt.

Til tross for dette, er det ikke grunnlag for å miste troen på at norsk kompetanse og teknologierfaring kan føre til framtidig verdiskaping. I Norge er det etablert forskningsmiljøer og kunnskapsmiljøer som kan løfte solenergien videre.

Den viktigste konkurransefaktoren vil være å forbedre virkningsgraden på sluttproduktet til markedet. I tillegg vil teknologiutvikling i produksjonsfasen og forbedring av produksjonsprosessene være viktig.

– Derfor tilsier nå situasjonen at alle muligheter må analyseres og presenteres for miljøer som kan og vil bruke den kompetansen som er bygget opp i norske miljøer, sier Aasland.

Norge er godt rustet

Han understreker at vi ikke politisk kan påvirke etterspørselen i det internasjonale markedet, men at vi skal fortsette satsingen på ny verdiskapning og innovasjon.

– Mens resten av Europa har blitt tynget av gjeldsproblemer og arbeidsløshet, har vi skapt nesten 300 000 nye arbeidsplasser i Norge. 2/3 av dem i privat sektor. Derfor skal vi fortsette å holde orden i økonomien, og sikre forholdene for konkurranseutsatt industri.

Utviklingen ute i verden vil virke inn på norske forhold, men Aasland mener Norge står godt rustet til å fortsette å skape nye lønnsomme arbeidsplasser og fortsatt verdiskapning.

– I den aktuelle situasjonen er det dessuten en styrke for Norge at vi har gode ordninger for å ta vare på de som nå blir permittert eller mister jobben, og at vi legger til rette for videre omstilling og innovasjon. Slik fortsetter vi å skape nye lønnsomme arbeidsplasser, sier komitélederen.

Publisert 26.10.2011