VG har regnet ut at Eivind Reiten, som tidligere var toppsjef i Hydro, i fjor fikk 6,9 millioner kroner i lønn – uten å jobbe i Hydro. Reiten vil på sikt få utbetalt 90 millioner kroner i pensjon fra selskapet, forutsatt at han hever pensjon i tjue år fra 2013.
Næringsminister Trond Giske mener Reiten selv burde ta ansvar og vise større måtehold.
– Dette er over alle støvleskaft, og en slik avtale ville ikke kunne blitt inngått i dag. Det er en privatrettslig avtale det er vanskelig å gjøre noe med, hvis han ikke selv vil det, uttaler Giske.
Han mener Reiten tråkker på den norske arbeidsmoralen ved å heve lønn uten å jobbe for den.
– Denne avtalen opphever selve tyngdeloven i arbeidslivet, nemlig at du skal få lønn for den innsatsen du har gjort. Jeg mener dette bryter med arbeidsmoralen i den norske modellen, sier næringsministeren.
Millionpensjon
Pensjonen er 65 prosent av pensjonsgivende lønn, som gir en årlig utbetalig på 3,9 millioner kroner fra april 2013 når reiten fyller 60 år, skriver VG. Beløpet øker med årene.
Les hele saken på nrk.no