For Arbeiderpartiet er det et viktig demokratisk prinsipp at velgerne vet hvem som støtter partiene og hvor mye de blir støttet med før de går til stemmeurnen.
Arbeiderpartiet ønsker derfor å senke grensen for navngitte gaver fra 30.000 til 10.000 kroner. Frp vil imidlertid øke grensen til 40.000.
- Hva mener du? Les Raymond Johansens blogginnlegg om saken
- Se hele oversikten over partienes finansiering her
Ny valglov
– Vi må få på plass et regelverk som sikrere mer åpenhet om hvem som gir penger før valget og at større deler av beløpet blir kjent enn i dag.
I sitt svar til fornyingsdepartementets høring om ny valglov sier Frp at de frykter at mediene skal ha fokus på “partienes rike venner”.
Generalsekretær i Frp Geir Mo, sier til Dagbladet at det er ”verden letteste sak” å omgå fristen for å unngå fokus på pengegaver like før valgdagen.
– Man kan avtale med giverne at pengene kan overføres etter valget. Så dette er bare en tøvete papirbestemmelse, sier Mo til Dagbladet.
Ønsker mer åpenhet
Raymond Johansen sier han forstår hvorfor Frp og Høyre er motstandere av økt åpenhet om pengegaver til valgkamp.
– Hvem som gir gaver til et parti viser også hvem partiets politikk er ment for. For Frp kan det da være problematisk å opplyse om at pengegavene ikke kommer fra folk flest, sier partisekretæren.
– Dette viser en manglende respekt for velgerne og deres rett til å vite hvilke interesser de stemmer på. Jeg mener dette bør være offentlig før valgdagen, Geir Mo ønsker å skjule det, sier Johansen.
Arbeiderpartiet opplyser fortløpende om all pengestøtte over kr. 10 000 på våre nettsider.
– Det er selvsagt greit å motta pengestøtte, men Arbeiderpartiet mener velgerne har rett til å vite hvem som har gitt oss disse.