I Soria Moria-erklæringen heter det at vi vil videreføre og videreutvikle avtalen om inkluderende arbeidsliv for å forebygge utstøting og fremme inkludering i arbeidslivet. Der fremgår det også at vi vil skjerpe innsatsen for et godt arbeidsmiljø. IA-avtalen (Inkluderende Arbeidsliv) består av 3 pilarer: Å få flere med redusert arbeidsevne ut i jobb, øke pensjonsalderen og redusere fraværet med 20%.
Den siste tiden har det vært et enormt fokus på det siste punktet. Bakgrunnen er at sykefraværet ikke har gått ned siden IA-avtalen ble inngått i 2001. Heldigvis finnes mange eksempler på at forskjellige tiltak har ført til redusert fravær i mange bedrifter. Mandal kommune blir trukket fram av mange. Der har de fått ned fraværet markant ved blant annet å ha tett oppfølging av den sykemeldte. Andre har innført mange flere egenmeldingsdager som sammen med tettere oppfølging har ført til at sykefraværet har gått ned. En bedrift i Rogaland har innført at arbeidsleder ringer hjem til den som har sykefravær og spør om det er noe bedriften kan gjøre. Det fører til at vedkommende blir mer inkludert. Kanskje bedriften kunne hjelpe til med tilpasninger på arbeidsplassen, fysioterapi, psykolog, eller lignende. Atter andre har satset på forebygging gjennom trivselstiltak som tilbud om trening, sosiale sammenkomster og lignende.
Det hersker ingen noen motsetning mellom å tilrettelegge for arbeidstakere som har redusert arbeidsevne, og å få ned sykefraværet. Tvert i mot mener jeg at dersom vi klarer å få til et mer inkluderende arbeidsliv, som gjør det lettere å komme tilbake i arbeid etter et sykdomsfravær, vil gjøre det lettere å tilrettelegge for dem som ikke makter å yte maksimalt. Dette vil kunne åpne opp for dem som altfor lenge har vært utenfor arbeidslivet. Jeg håper at de innspill som den regjeringsoppnevnte ekspertgruppen har kommet med, sammen med andre innspill, vil gjøre at totalt sett flere kommer i arbeid. Jeg er overbevist om at mange løsninger finnes i arbeidslivet allerede i dag.
De fleste mennesker blir syke en eller annen gang i løpet av livet. Når det skjer skal staten være der med verdens beste sykelønnsordning, hvor du har full lønn under sykdom. Har du evne til å jobbe litt, skal også staten være der for å gå deg mulighet til å kunne arbeide. Det viktigste med sykelønnsordningen er at den skal gjøre folk friske – ikke fattige.
Torfinn Opheim, finanskomiteen