Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Kulturløftet må fortsette

Trond Giske

Kulturløftet må fortsette

Dette valget er en avstemming mellom fortsatt satsing på eldre, skole og kultur, under Arbeiderpartiets og de rødgrønnes ledelse – eller et usikkert Frp-eksperiment, med store kutt for å betale for skatteletter til de som har mest fra før, skriver kulturminister Trond Giske.

Lederskap handler om å velge. Kulturfeltet er mest sårbart når kuttene kommer. Derfor sier vi nei til høyresidens skattekutt, og gjennomfører i stedet historiens største satsing på kultur og frivillighet. Kulturløftets mål om 1 prosent av budsjettet til kultur har gitt utrolige 2 milliarder kroner mer siden 2005. Økningen i 2009 ville tatt 8 år med Bondevik-tempo. Satsingen betyr svært mye for norsk film, for musikere, for festivaler, for det frivillige kulturlivet og for alle som er glade i kulturopplevelser.

OM TRE DAGER kan det være over. Med et borgerlig flertall vil Kulturløftets tid være forbi. En borgerlig regjering vil være helt avhengig av Frp, uansett om statsministeren heter Solberg eller Jensen. Frp vil være tyngdepunktet, ha avgjørende makt over statsbudsjettene og være avgjørende i politiske veivalg. Det kan gå riktig galt. Her er viktige forskjeller:

Opptrapping til 1%: Kulturlivet trenger de samme forpliktende målene som andre sektorer, ikke bare festtaler. FrP foreslår hvert år milliardkutt i kulturbudsjettene, noe som vil slette det vi har fått til. Det er vi dypt uenige i. l Statsstøtte til kulturskolene: Vi vil gjeninnføre tilskuddet med 40 millioner allerede i 2010. Det vil gjøre kulturskolen bedre, redusere køene og holde prisene nede. De borgerlige fjernet statsstøtten, og Frp har ikke ett ord om kulturskoler i programmet.

Sikre frivillighetens inntekter: Vi vil slå ring om Norsk Tippings overføringer idrett, kulturell skolesekk og kulturbygg. Vi støtter ikke Frp’s forslag om å slippe til utenlandske spillselskaper. Det rammer frivilligheten og gir mer spillavhengighet og sosiale problemer.

Beholde NRK: Vi vil beholde NRK som en bred reklamefri allmennkringkaster. Vi er uenige i Frp’s forslag om å selge og reklamefinansiere NRK. Da vil TV- og radioprogrammer for barn og eldre falle bort og kulturprogrammer forsvinne.

Mangfold, ikke markedsstyring: For å sikre et bredt kulturtilbud trengs offentlig satsing. Forfattere og musikere som i dag er publikumsvinnere, har vært avhengig av støtte i startfasen. Selv en film som Max Manus ville ikke vært laget uten offentlig støtte. Derfor er vi dypt uenige i Frp’s grunnholdning om at markedet skal styre. Det vil ta kulturtilbudet bort fra mange i Norge, ødelegge mangfoldet og gjøre kulturlivet fattigere.

AP, SV OG SP vil ha fire nye år med Kulturløftet. Mandag avgjørdu om vi får muligheten!

Av kulturminister Trond Giske

Publisert 11.09.2009