Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Høy sysselsetting skaper velferd

Høy sysselsetting skaper velferd

Oljeinntektene har gitt oss store muligheter, men også nye utfordringer. Svært mange land har gjennom historien hatt store inntekter fra naturressurser, men ikke alle har lykkes i å omsette dette i lav arbeidsledighet og gode velferdstjenester for innbyggerne, skriver stortingsrepresentant Are Helseth.

Også i Norge hadde vi både på 90-tallet og i årene fram mot midten av 2000-tallet problemer med arbeidsledighet selv om vi hadde store oljeinntekter. Derfor innførte regjeringen Stoltenberg den såkalte ”handlingsregelen” i 2001. Regelen sier at vi skal bruke oljeinntekter tilsvarende avkastningen fra oljeformuen. Det har ført til gode og stabile inntekter til statsbudsjettene som ikke blir sårbare for kortsiktige svingninger i oljeprisen. Vi bruker oljeinntektene slik at de jevner ut svingninger i økonomien. Det betyr at vi i perioder med høy aktivitet, med fare for prisvekst og høy lånerente, skal bruke mindre. Omvendt skal vi i perioder med økende ledighet og lav vekst, som under finanskrisen, bruke mer oljepenger.

Oljeformuen har passert 3000 milliarder kroner. Et nesten ufattelig tall, men likevel ikke mer enn bare tre statsbudsjetter. Det betyr at den største verdiskapningen skjer i bedrifter på land i Norge. Derfor trenger vi et norsk næringsliv som går godt og skaper nye jobber. Siden vi tok over i 2005 er det skapt 250 000 nye arbeidsplasser i landet. To av tre har kommet i privat sektor. Det viser at rammebetingelsene for verdiskapning er gode i Norge. Politikernes og regjeringens oppgave er å legge til rette ved å investere i kunnskap og forskning og å gjøre det lett å starte nye bedrifter.

For Arbeiderpartiet er det en avgjørende sammenheng mellom å skape verdier og dele på goder – skape og dele er politikken kortet ned til tre ord. Statens inntekter fra olje- og gassressursene er en del av våre inntekter, men størstedelen av landets verdiskapning står norske kvinner og menn for. Vår velstand bygger derfor på skole og utdanning for alle og høy sysselsetting. Regjeringen Stoltenberg har loset Norge trygt gjennom finanskrisen. Fordi vi satte av penger i gode tider, hadde vi økonomiske muskler til å iverksette massive motkonjunkturtiltak da krisen kom. Og i motsetning til andre land, har vi gjort dette uten å måtte låne penger. Vi har kommet oss gjennom økonomisk vanskelige tider med Europas laveste arbeidsledighet. Det har gitt oss handlingsrom i økonomien blant annet til å styrke kommunenes økonomi og rekordinvesteringer til vei og jernbane.

Are Helseth,

Stortingsrepresentant, helse- og omsorgskomiteen

Publisert 05.10.2011