Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Helsetjenester i Norge og USA

Helsetjenester i Norge og USA

I presidentvalgkampen lovet Barack Obama å arbeide for en helsereform slik at alle amerikanere skulle få tilgang til helsetjenester. En mektig allianse av forsikringsselskaper og private helseorganisasjoner har kjempet effektivt mot dette. Det er derfor gledelig at kongressen nylig har vedtatt en banebrytende helsereform. Men sett med norske øyne er innholdet ikke revolusjonerende. Hva innebærer så denne reformen i ”the land of opportunities”?, skriver stortingsrepresentant Are Helseth.

I korte trekk innebærer Obamas helsereform at det nå blir påbudt ved lov at alle innbyggere skal ha en helseforsikring, og at forsikringsselskapene ikke lenger kan nekte noen helseforsikring. I tillegg kan de med svært dårlig råd få noe økonomisk hjelp til slik forsikring. Frem til i dag har helseforsikring oftest vært et spørsmål om du er i arbeid eller ikke. Enten som en del av den totale pakken vedrørende dine lønnsbetingelser, eller rett og slett fordi forsikringen i seg selv er så kostbar at du ikke har råd uten god arbeidsinntekt. Dette har ført med seg at mellom 40 til 50 millioner amerikanere frem til i dag har stått uten helseforsikring, og dermed et fullverdig helsetilbud. Overført til norske forhold ville det tilsvare at 1 million nordmenn var utenfor Folketrygden og ikke fikk den beste kreftbehandling når de trengte det!

Reformen endrer ikke det faktum at en må forsikre seg hos et av de private selskapene for å sikre seg et forsvarlig helsetilbud. For mange amerikanere er dette i dag en svært stor månedlig utgift. Vi har i Norge valgt en annen modell – sikkerhet for behandling ved sykdom skal ikke kobles til inntekt og formue. Hvorfor enkelte på høyresiden er så fascinert av et helprivat helsevesen er for meg en gåte. Hva hjelper det med lavere skatter når du må betale tusenvis av kroner hver måned for helseforsikring? Og slik forsikring kan inneholde en mengde unntak som fører til endeløs krangling med forsikringsselskapet. Det har mange ikke krefter til når de blir syke.

 

Som sosialdemokrat ønsker jeg meg ikke en amerikanisering av helsetjenesten i Norge. Det er mangler også ved våre tjenester, blant annet for lite samhandling og for lang ventetid for noen grupper, men jeg vil arbeide for å utvikle og forbedre vårt helsevesen bygget på en solidarisk modell. Folk skal slippe å ligge våken om nettene for ubetalte helseforsikringsregninger, eller å måtte tilbringe timer hos dyre advokater for å tolke forsikringspapirer med mange unntak og liten skrift.

 

Are Helseth

Stortingsrepresentant (Ap)

Publisert 15.07.2010