Arbeiderpartiet

Navigasjonssti

Frp mot AFP

Frp mot AFP

Avtalefestet pensjon – det ligger i navnet - er en fremforhandlet pensjonsordning, betalt av partene i arbeidslivet med et statlig tilskott. Bedrifter og arbeidstakere som står utenfor det vi kan kalle ”det organiserte arbeidslivet, er ikke tilsluttet AFP-ordningen. AFP er altså en av de viktigste fordelene som organiserte arbeidstakere og bedrifter har opprettet for sine medlemmer, skriver stortingsrepresentant Steinar Gullvåg.

Denne ordningen vil Fremskrittspartiet fjerne! Det kom klart til uttrykk da Stortinget nylig behandlet den nye AFP-avtalen som partene i arbeidslivet forhandlet fram ved lønnsoppgjøret i 2008.

Ordningen med avtalefestet pensjon ble opprettet allerede i 1988. AFP-reformen, som ble kjempet fram av norsk fagbevegelse, sikret arbeidstakere som ønsket å forlate arbeidslivet før oppnådd aldersgrense en tidligpensjonsordning. Nå skal AFP-ordningen tilpasses en alderspensjon som kan tas ut ved fylte 62 år. Derfor støtter den nye AFP-ordningen opp om et pensjonssystem som premierer dem som står lenger i arbeid – altså de som ikke benytter seg av muligheten til å gå av ved fylte 62 år.

Den nye AFP-ordningen i privat sektor tar til å gjelde fra 2011 og kjennetegnes ved at:

- AFP øker ved utsatt uttak mellom 62 og 70 år.

- AFP utbetales livet ut, men arbeidstakere som tar ut pensjonen mellom 62 år og 67 år mottar et høyere beløp. inntil fylte 67 år enn en jevn utbetalingsprofil ville ha tilsagt.

- AFP kan fritt kunne kombineres med arbeidsinntekt, altså ingen avkorting.

- Kravet for å kunne få pensjon er at arbeidstakeren er ansatt i en bedrift som er med i avtalen og at vedkommende har vært ansatt i en slik bedrift minst 7 av de 9 siste åra.

- Staten betaler en tredjedel, arbeidsgiverne to tredjedeler av pensjonen. Et felles fond skal sikre arbeidsgivernes framtidige forpliktelser.

Arbeidstakere som tar ut AFP etter 2011, får ytelser i tråd med den nye ordningen. Arbeidstakere som er født i årene fra 1944 til og med 1947 vil gradvis kunne fase inn den nye ordningen. De som er født i 1948 vil altså være første årskull som fullt ut kan benytte den nye AFP-ordningen.

Frp syns AFP-ordningen er urettferdig! Etter deres mening skal en pensjonsordningen som organisasjonene i arbeidslivet har forhandlet fram, og faktisk betaler, gjøres gjeldende for alle. Igjen går Frp gratispassasjerenes ærend, de som aldri har lagt to pinner i kors for å sikre arbeidstakerne en tidligpensjonsordning og langt mindre vært villige til å betale sin del av den. Ingen bør være særlig overrasket over det. Frp har alltid arbeidet for et samfunn der hver især skal smi for seg selv. Samtidig er motstanden mot AFP-ordningen et anslag mot norsk fagbevegelse og kollektive avtaler i sin alminnelighet. Med Frp blir det minstepensjon til alle. Deretter blir det opp til hver og en av oss å forsikre oss mot alderdommen.

Slik blir det i Frp-samfunnet!

 

Av Steinar Gullvåg, stortingsrepresentant

Publisert 15.02.2010