I dag har institusjonene muligheten til å tilby sommerkurs, men det er bare Universitetet i Oslo som gjør det, og få norske studenter deltar. I stedet for å innføre et obligatorisk tredje semester bør flere institusjoner tilby enkelte kurs på sommeren. De studentene som vil bruke deler av sommerferien til studier bør ha muligheten til dette.
Å studere er en modningsprosess, det tar tid å studere og tilegne seg ny kunnskap. Å få flest mulig kjappest mulig gjennom utdanning kan svekke kvaliteten på kandidatene. Alle har godt av litt sommerferie, selv om og de fleste studentene bruker deler av sommerferien til å jobbe. Å skaffe seg relatert arbeidserfaring er også viktig, dette kan en få god nytte av i videre studier og i prosessene med å skaffe seg fast arbeid etter studiene.
Arbeiderpartiet ønsker forskningsintensive institusjoner. Vi vet at mange ansatte føler at de i dag har for liten tid til forskning. Ved å ta i bruk hele sommeren og innføre et nytt semester vil de ansatte miste tid til forskning. Det vil dermed kreve nye ressurser for å la seg gjennomføre. Prislappen på forslaget er dermed noe uklar. Utspillet bærer preg av å være lite gjennomtenkt, og det er overraskende at tre av opposisjonspartiene så lett lar seg rive med.
Anna Ljunggren, stortingsrepresentant, medlem av kirke-, utdannings- og forskningskomiteen