Vi har stanset den massive privatiseringen av fellesskolen som høyrepartiene hadde satt i gang når de styrte. Vi har snudd nedgang til fremgang på de internasjonale PISA testene. Konfliktene som florerte i skole Norge under Kristin Clemet sitt regime er nå historie og vi har levert full barnehagedekning som gjør at alle får ett best mulig utgangspunkt for å lykkes i skolen.
Regjeringen har også en kraftig innsats mot frafall i videregående opplæring gjennom NYGIV der vi blant annet sørger for å løfte de svakeste på 10. trinnet så de er bedre rusta for videregående.
Vi arbeider konkret med å yrkesrette mer på yrkesfag. Eksamen i engelsk skal heller ikke lengre være sentralt gitt. Dette gjør at hvert fag i hvert enkelt fylke kan finne den beste måten å lære engelsk til sine egne elever ut fra hva som passer dem best. Vi ønsker og å vurdere om noen av yrkesløpene har blitt for brede og for smakebitorientert.
Framtidas arbeidsliv er ikke statisk. Vår vilje til å samarbeide med partene i arbeidslivet er viktig for å kunne legge til rette for utviklingen. I den sammenheng arbeider i nå med å få til en samfunnskontrakt som kan sikre at de som ønsker det kan sluttføre utdannelsen sin med fagbrev i hånda. Dette er viktig da erfaringer fra deltakelse i internasjonale yrkeskonkurranser viser at norske fagarbeidere er på et maget høyt nivå. Ytterligere satsninger på konkurranser som Worls Skils kan og være med å gi mer motivasjon til å heve kvaliteten.
Det samfunnet der det bare er de som velger et akademisk utgangspunkt kommer helt til topps er i ferd med å forsvinne. Arbeidslivet etterspør allerede i dag arbeidstakere med praktisk bakgrunn og teoretiske kunnskaper. Vi må diskutere hvordan vi kan bryte ned skillene mellom de ulike utdanningssystemene våre, og mellom utdanning og annen kunnskap og kompetanse. Det europeiske kvalifikasjonsrammeverket signaliserer at dette er framtida, det må også gjenspeiles i vårt eget nasjonale rammeverk.
I dag foregår en stor der av kompetansebygging og opplæring på norske arbeidsplasser. Vi trenger systemer for å kategorisere og kvantifisere dette sånn at vi kan likestille denne kunnskapen med annen kunnskap, gjerne kunnskap fra høyere utdanningsinstitusjoner. I tillegg trenger vi et skikkelig system for etter og videreutdanning.
Hvis vi lykkes med dette så lykkes vi med å skape et sterkt fundament for norsk arbeidsliv og for at vi kan fortsette å være et av de mest produktive landene i verden og vi vil også i framtida ha noen av de mest kompetente og omstillingsdyktige arbeidstakerne i verden. Arbeiderpartiet er klare for å gjøre denne jobben.
Truls Wickholm, kirke-, utdannings- og forskningskomiteen