Ønsker å straffe hatytringer på nettet

– Det kan ikke ha betydning for straffbarheten om en hatefull ytring skrives i avisen eller om den skrives på en nettblogg, sier Grete Faremo.

Om du skriver i avisen eller på en buss roper ut en oppfordring om å drepe politimenn, kan du bli straffet for det fordi slike uttalelser er forbudt i det offentlige rom. Slik bør det også være dersom du skriver det samme på Facebook, på en blogg eller et annet sted på internett, mener justis- og beredskapsminister Grete Faremo.

Dette er bakgrunnen for at departementet i går sendte ut på høring et forslag til lovendring der det foreslås å endre definisjonen av offentlig sted og offentlig handling i straffeloven fra 1902.

Straffeloven foreldet

Faremo presiserer at diskriminerende og hatefulle ytringer om oppfordringer til terrorhandlinger og folkemord allerede i dag er straffbart om det framføres i radio, TV eller på internett.

– Høyesterett har slått fast at oppfordringer på Internett til andre straffbare handlinger ikke kan straffes. Her er straffeloven foreldet og bør endres, sier Faremo.

Her viser hun til at den antifeministiske ekstrembloggeren Eivind Berge ikke kan straffes for å ha oppfordret til drap på politifolk, hvilket Høyesterett slo fast i starten av august i år.

Rask endring

Faremo understreker at det ikke kan ha betydning for straffbarheten om en hatefull ytring skrives i avisen eller om den skrives på en nettblogg.

– Det er naturlig for meg å sørge for en rask endring av rettstilstanden, sier Faremo.

Ønsket forslaget velkommen

Lovendringen ønskes velkommen fra flere hold, deriblant professor Jon Bing ved Universitetet i Oslo, som regnes som en foregangsmann innenfor internasjonal rettsinformatikk.

Han synes det er på tide at ytringer som blir lagt ut på internett sidestilles som trykte ord.

– Jeg tror at mange mente det var rettstilstanden da Høyesterett kom med sin avklaring. Nå ser vi at lovgiver reagerer raskt, og det er fint, sier Bing til Dagsavisen.